2008/11/22

Piskorczycy rozliczają Hannę Gronkiewicz-Waltz

Z 53 obietnic wyborczych Hanna Gronkiewicz-Waltz zrealizowała tylko 16. I zostawi miasto zadłużone i pogrążone w kryzysie inwestycyjnym - ogłosiło w piątek stowarzyszenie Obywatele dla Warszawy stworzone przez działaczy skupionych wokół Pawła Piskorskiego .
Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz od dwóch tygodni dzień w dzień organizuje konferencje podsumowujące kolejne aspekty dwóch lat rządów w stołecznym ratuszu. W piątek swój raport na ten sam temat przedstawiło stowarzyszenie Obywatele dla Warszawy założone przez dawnych współpracowników Pawła Piskorskiego, b. prezydenta Warszawy, dziś europosła. Z opracowania pt. "Hanna Gronkiewicz-Waltz: Dwa lata w zawieszeniu" jawi się obraz nieudolnego ratusza, który zawiódł zaufanie warszawiaków.
Maciej Białecki, szef stowarzyszenia, podkreślił, że prezentowany raport powstał na podstawie systematycznego monitoringu działań ratusza prowadzonego od dwóch lat. I przeszedł do zarzutów: - Ul. Targowa miała zamienić się w atrakcyjny deptak bez samochodów. Jaka jest, każdy widzi, i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się tam zmienić - mówił.
Najwięcej niedotrzymanych wyborczych obietnic działacze stowarzyszenia dostrzegli w wyborczym postulacie Platformy: "Jeździć sprawnie i wygodnie".
- Prezydent odłożyła w czasie dalszą budowę metra. Mimo powtarzających się jeszcze niedawno zapewnień nie ma szans, aby jego druga linia powstała przed Euro 2012. Nie będzie nawet gotowa do końca drugiej kadencji - mówili działacze stowarzyszenia.
Odsyłali do listy niezrealizowanych obietnic wyborczych z 2006 r., które wieściły budowę tras dla szybkich tramwajów miejskich, połączenia kolejowego z lotniskiem Okęcie, wzniesienie nowych mostów: Północnego, na wysokości ul. Karowej i na południu Warszawy, na tzw. Zaporze.
- Hanna Gronkiewicz-Waltz nie dotrzymała też obietnic decentralizacji systemu zarządzania miastem [chodzi o przyznanie kompetencji władzom 18 warszawskich dzielnic] oraz prywatyzacji i odpartyjnienia spółek miejskich - twierdził Jan Artymowski ze stowarzyszenia Obywatele dla Warszawy. - Na dodatek miasto coraz bardziej się zadłuża i następni prezydenci nie będą mieli z czego brać na inwestycje - ostrzegał.
- Żadna rządząca ekipa nie jest w stanie zrealizować obietnic wyborczych w ciągu dwóch lat - broni ratusza Tomasz Andryszczyk, rzecznik prezydent Warszawy.
Zapewnia, że inwestycje ruszą - budowa Trasy Mostu Północnego ma rozpocząć się na początku przyszłego roku.
- A w przyszłym rozpoczniemy gruntowny remont Al. Ujazdowskich i ul. Francuskiej. Nawierzchnię warszawskich ulic wymieniamy w rekordowym tempie. Mieszkańcy to doceniają - mówi Andryszczyk.
I podsumowuje: - Paweł Piskorski jako prezydent Warszawy otworzył most Świętokrzyski. Ale dziś mało kto pamięta, że tę inwestycję przygotował i zaczął jego poprzednik Marcin Święcicki. My po czterech latach rządów PiS musieliśmy zaczynać od zera.
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Jan Fusiecki

Brak komentarzy: