9.4.Warszawa (PAP) - Władze stolicy chcą rozwiązania spółki TechnoPort, powołanej do realizacji na Siekierkach Warszawskiego Parku Technologicznego (WPT). Nowy pomysł miasta na park technologiczny zakłada, że będzie on rozproszony i realizowany wspólnie z warszawskimi uczelniami.
Decyzję o rozwiązaniu spółki miała w czwartek podjąć Rada Warszawy, ale radni PiS i część radnych Lewicy nie wzięli udziału w głosowaniu, oburzeni brakiem odpowiedzi wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka na pytania dotyczące spółki. Sprawa ma powrócić za tydzień, na następnej sesji Rady.
Radni PiS domagali się m.in. wyników kontroli, jaką miasto przeprowadziło w spółce oraz informacji o tym, na co spółka TechnoPort wydała w ubiegłym roku ponad 5 mln zł.
Ratusz argumentuje, że od 2006 r. TechnoPort generuje straty, co może doprowadzić do upadłości spółki. W takiej sytuacji, w związku z jej zobowiązaniami finansowymi, miasto mogłoby utracić kontrolę nad terenem na Łuku Siekierkowskim o powierzchni ok. 40 ha, który aportem wniosło do spółki. Rozwiązanie TechnoPortu ma temu zapobiec i umożliwić miastu odzyskanie terenu.
Radni PO argumentowali w czwartek, że pomysł utworzenia WPT na Siekierkach był tylko propagandowym chwytem ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który rozpoczynał wówczas kampanię przed wyborami na prezydenta kraju, i od początku był nierealny ze względów ekonomicznych. Podkreślali, że przeznaczony pod budowę teren nie został przygotowany do realizacji inwestycji - nie posiadał wewnętrznej infrastruktury (woda, prąd, gaz, kanalizacja), ani dróg, zarówno wewnętrznych, jak i łączących go z siecią miejskich dróg.
Wiceprezydent Kochaniak mówił na sesji rady, że bez uzbrojenia terenu nie było możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę, a TechnoPort nie miał na to środków. Teren nie został też objęty planem zagospodarowania przestrzennego, a jego fragmenty znajdują się pod opieką konserwatorów zabytków i przyrody. Jak dodał, uzyskanie środków unijnych na realizację projektu wymagałoby zaangażowania znacznie większych środków miasta.
Koncepcja budowy WPT opracowana została przez poprzednie władze Warszawy. Porozumienie o współpracy przy jego utworzeniu podpisali w sierpniu 2005 r. ówczesny minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber oraz prezydent stolicy Lech Kaczyński.
Inicjatywa miała pobudzić rozwój ekonomiczny Mazowsza oraz rozwój nowych technologii i ich przepływ między nauką a przemysłem. Działające na terenie WPT jednostki naukowe i firmy miały korzystać z laboratoriów i powierzchni produkcyjnych, światłowodowej sieci internetowej, usług związanych z doradztwem inwestycyjnym oraz obsługi seminariów i konferencji.
Warszawski Park Technologiczny miał być utworzony na obszarze ok. 40 ha w okolicach Fortu Augustówka, w południowej części miasta. Dzięki niemu powstać miało kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy dla naukowców, inżynierów i menedżerów. Zakończenie realizacji planowano na rok 2015. (PAP)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz