2013/11/22

Młodzi naciągacze, czyli młodzieżówka Platformy Obywatelskiej

Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”, młodzieżówka partii rządzącej, w założeniu miało być szkołą obywatelskości i kształtowania prospołecznych postaw. Tymczasem okazało się uniwersytetem bezkarnego omijania prawa i naciągania państwa.
Na wszystko są dowody. Jak dowiedział się „Newsweek”, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej od 11 lat, a więc od momentu wpisania do rejestru sądowego, nie złożyła wKrajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego ze swojej działalności. A jako stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą (takowa jest zapisana w statucie SMD jako jedno ze źródeł majątku) musi takie dokumenty składać raz do roku w urzędzie skarbowym i właśnie w KRS.
O sprawozdania finansowe do KRS zapytaliśmy przewodniczącego SMD Bartosza Domaszewicza. - Na pewno było złożone w tym roku sprawozdanie za 2012 rok. Sam tego pilnowałem. Wcześniej to nie była moja kadencja, więc niestety nie mogę zapewnić, ani wypowiedzieć się w tej sprawie - zapewnił.
Rzecz w tym, że jego słowom przeczą dokumenty, w których posiadaniu jest KRS. To zresztą nie pierwszy przypadek, kiedy działacze SMD mijają się z prawdą odnośnie stanu dokumentacji swojej organizacji. Kiedy dwa tygodnie temu pytaliśmy ich, dlaczego większość danych (m.in. skład Zarządu Krajowego i Komisji Rewizyjnej, adres stowarzyszenia czy organ nadzorczy) SMD w KRS jest dawno nieaktualna, zapewnili, że w przeciągu najwyżej tygodnia sprawa zostanie uporządkowana. Minęły dwa tygodnie, a do KRS-u nie wpłynął nawet wniosek o aktualizację dokumentacji. Jeden z naszych rozmówców powiedział nam wprost, że SMD wspomnianych dokumentów najzwyczajniej nie posiada i liczy, że fakt ten nie wyjdzie na światło dzienne.
W przypadku sprawozdań finansowych sprawa jest jednak o tyle poważniejsza, że zamieszana jest w to też wierchuszka PO. Według naszego informatora to właśnie darowizny od partii rządzącej stanowią grubo ponad połowę budżetu młodzieżówki. To za nie organizowane są np. wyjazdy na spotkania młodzieżówki Europejskiej Partii Ludowej. Z kolei wojewódzkie struktury PO finansują konwenty i zjazdy regionów młodzieżówek z konkretnych części Polski. Dla kontrastu: składki członkowskie (5zł miesięcznie: 2zł na koło, 1,50zł na region i 1,50zł na kraj) to ledwie ok. 20 proc. budżetu. A w statucie SMD czytamy, że na majątek stowarzyszenia składają się jeszcze m.in. spadki czy dochody z ofiarności publicznej.
Zdaniem Grażyny Kopińskiej, dyrektor programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego, takie zachowanie jest mocno negatywne. - Nie patrzyłabym nawet na to, że mamy do czynienia z młodzieżówką partii rządzącej. Jest to stowarzyszenie, które powinno spełniać pewne obowiązki, a się z nich nie wywiązuje - zaznacza w rozmowie z nami.
I dodaje: - Zwłaszcza, jeśli głównym źródłem ich dochodów są darowizny pochodzące od partii, która to z kolei otrzymuje pieniądze przede wszystkim z budżetu państwa. Także oni pośrednio są finansowani z państwowej kiesy. Zatem w jeszcze większym stopniu powinni czuć się zobligowani do prowadzenia swojej dokumentacji finansowej w sposób zgodny z prawem, a więc składać wszystkie sprawozdania do wszystkich instytucji, do których są zobowiązani to robić.
Jakie skutki dla SMD może mieć takie postępowanie? W najgorszym przypadku nawet wykreślenie podmiotu z rejestru KRS, czyli po prostu rozwiązanie stowarzyszenia. Ale do tego najpewniej nie dojdzie, bo musiałby w tej sprawie zadziałać tzw. organ sprawujący nadzór nad stowarzyszeniem. A tym jest prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz. Trudno jednak oczekiwać, żeby przyłożyła rękę do likwidacji partyjnej młodzieżówki. Widzimy więc interesujący układ: jedna strona łamie prawo, a druga to koncesjonuje przymykając oczy i udając, że sytuacja nie miała miejsca.
O całej sprawie chcieliśmy też porozmawiać ze skarbnikiem PO Łukaszem Pawełkiem, ale mimo naszych usilnych starań nie było to możliwe.
Współpraca: Michał Pisarski
Newsweek.pl

Brak komentarzy: